18. srpna 2017

My weight loss story I. -7kg
Dneska jsem sepsala něco trochu delšího - doporučuji číst spíš jen těm, které toto téma zajímá. Sdílím zde svoje dojmy z detoxu, který jsem držela na přelomu května/června a jak se mi tím podařilo shodit 7kg skoro bez námahy - pořád to sama nechápu! Plánuji celou takovou sérií článků o zdravým životním stylu, protože tím teď žiju. Dnes tedy příběh o tom, jak to všechno vlastně začalo..

Před pár měsíci jsem se rozhodla se svým životem po zdravotní stránce něco udělat. Rok, možná dva, předtím jsem v podstatě pomaličku nabírala kila a s tím se váže celá řada problémů. Zvýšený cholesterol, vyšší hladina cukru v krvi, únava a podrážděnost... jsou jen některé z nich, které mi potvrdily i krevní testy u doktora. Nehledě na to, že jakýkoliv sportovní výkon pro mě byl mnohem náročnější než dřív a to mě úplně vytáčelo!

Z mých standardních 70kg jsem "najednou" měla  82kg. 
Jak to, že jsem dopustila svojí váhu stoupnout o víc jak 10kg? Ptala jsem se sama sebe pořád dokolečka.. Nepiště mi sem prosím komentáře, že Vám to připadá moc, nebo naopak málo - já se v 82kg necítila dobře a dobře je mi okolo těch mých 70, což je k mýmu hruškovitýmu typu postavy a výšce akorát váha.

Jsem člověk, kterej svoji váhu docela řeší, protože bohužel nejsem popelnice, kam co zahučí, už nenajdete, ale naopak se mi všechno všude ukládá. Nechci se vymlouvat, ale kila navíc byl z největší části pozůstatek na poslední rok na VŠ, kde jsem neznala nic jiného než stres... a chodila jsem ze školy, co mě stresovala, do práce, která mě taky stresovala, pak zas do školy, a do práce, do školy, do práce.... a stres je bohužel pro mě velkej faktor, kdy se tělo jakoby semkne a začne si syslit na později.

Školu už mám nějaký ten pátek za sebou a práci už mám také jinou, tudíž už jsem nevymyslela žádné výmluvy, proč s tím něco nedělat. A tak jsem se rozhodla pro detox. 

Názory lidí na detox se dělí na dva protipóly - jedni ho doporučují a zastávají názor, že tělo se tím krásně vyčistí, druzí vás budou spíše odrazovat, že je to přece blbost svoje tělo nějak omezovat. Záleží hodně na tom, jaký detox držíte, protože jich existuje celá řada a už pomalu každá změna jídelníčku je dneska nazývaná jako detox nebo dieta. Jestli jíte týden jenom pomeranče, nic moc zdravého na tom logicky být nemůže (jo, i o tom jsem slyšela). Můj detox byl trochu odlišný, protože jsem o žádná jídla ochuzená nebyla, ba právě naopak...

--------------------------------------------------------------------------------------
Detox mě konečně naučil, jak mám jíst.  Jíst zdravě, bohatě, intuitivně a na míru podle svýho těla. A hlavně - bez hladovění. 
-----------------------------------------------------------------------------

Největší rada, kterou Vám v tuhle chvíli můžu dát, je, že hladovění není zdravý. Jakmile tohle pochopíte, jste na poloviční cestě k úspěchu. Spousta lidí drží diety, kdy mají většinu času hlad, a diví se, že jim kila spíš přibývaj, když se tělo bojí, že už další jídlo nedostane a vše si ukládá (především do těch nechtěných tuků  kolem pasu "na později"). 

Jak to tedy udělat, aby člověk mohl jíst a jíst a nepřibíral? Podle mě a mých zkušeností stačí jen svoje tělo dopovat látkama, které mu dělají dobře a nezatěžují ho. Samozřejmě pokud se budete cpát k prasknutí nezdravým, nezhubnete nic a ještě vám bude zle. Co tělu dělá dobře jsou hlavně přirozený potraviny, který jsou od přírody naší potravou - vyhýbání se rafinovaným zpracovaným potravinám - je to tedy hlavně ovoce a zelenina, oříšky, semínka, sem tam luštěniny a zdravý oleje. Hodně pít... a asi takhle ve zkratce probíhaly moje čtyři detoxikační týdny. Celý jídelníček najdete v téhle knížce.

moje závislost = avotoast! Moje nová verze "junk food" (v detoxu nebylo skoro žádný pečivo) 

Pokračuji v podstatě dál, ale už podle sebe. Paní Mačingová v knížce píše o tom, že když tělo očistíte, v podstatě se zrestartuje a začne si o určitý potraviny samo říkat. Tak nějak to teď mám. Vyloženě občas cítím potřebu si dát třeba salát. Nesmějte se, fakt. :) A naopak pokud někde ujedu na nějakým junk food, tak mi tělo dává dost silně najevo, že tohle nechce..

Detoxem jsem se zbavila pěti kilo a přes břicho mi zmizelo 12cm, a protože jsem více méně nepřestala jíst v zajetých vzorcích, nenabrala jsem ani po dvou měsících od detoxu nic zpět a dokonce mi další dvě kila ještě postupně ubyla. A to už si jím v podstatě jak chci a je mi z toho jídla skvěle. Byl to výborný startovací můstek a rozhodně ho doporučuji! Samozřejmě, že pokud bych se hned po 28 dnech začala cpát svíčkovou a rohlíkama, tak to budu mít hned zpátky. Já šla ale do detoxu s tím, že chci něco změnit natrvalo, ne jen na 4 týdny. Doporučuji vám tento detox jen v případě, pokud to myslíte vážně a nevrátíte se zpátky k předchozímu typu stravování. Nejedná se vlastně ani tak o dietu nebo detox jakož spíš o změnu životního stylu.

Samozřejmě ani já nejsem svatá a sem tam ulítnu. Ale pokud je všechno s mírou, tělo sem tam něco mimo jídelníček zvládne, když člověk jinak jí dobře. Od doby, kde jsem držela detox, jsem postupně ještě vypustila maso a mléčný produkty a je mi nejlíp, jak mi kdy v životě bylo. Na tohle téma napíšu brzy samostatný článek, protože je trochu obsáhlejší a zdravotní výsledky můžu říct, že jsou zatím zázračný! V Detoxu od paní Mačingové maso a mléčný produkty teda byly, a proto už do něj nechci jít znovu - původně jsem si na září plánovala druhé kolo očisty po létě. Sem tam ale knížku otevřu a inspiruji se jejími recepty i nadále, protože jsou hodně nápadité. Hlavně kombinace potravin a to, jak umí dochutit úplně jednoduchý pokrmy. 


Co jsem se díky detoxu naučila:
  • nosit si všude svačinky a nedovolit tělu mít větší hlad, i když pak vypadám trochu jako magor 
  • pít okolo tří litrů denně a nosit s sebou všude vodu - to taky vždycky vypadám jako magor, ale jakmile se půlhodiny nenapiju, už vážně umírám žízní!
  • kafe je OK, pokud je bez mlíka a bez cukru - mlíko je ale překvapivě horší než ten cukr
  • alkohol s mírou a na chuť, né na opití se
  • sladkost nemusí být sušenka nebo koláček, ale třeba ořechy s medem, jablko se skořicí... 
  • jídlo nemusí mít desítky ingrediencí, aby bylo výborný. Večeře se dá vymyslet s opravdu málem a za jednodušší jídlo vám na oplátku poděkuje vaše trávení.
  • koření! bylinky! - třeba taková dobře ochucená vařená mrkev může být fakt lahůdka a člověk v podstatě nejí "jenom" mrkev, ale hotový chutný jídlo
  • jídlo si má člověk užívat, ne počítat kalorie nebo si něco odpírat, proto se radujte! Radujte se z přípravy! Radujte se z toho, jak máte plnej pupek vitamínů!
  • hlavně ale naslouchejte vlastnímu tělu. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého.


Celý detox měl jídelníček a doporučené svačinky atd. Byly tam i tipy na potraviny, které jsou léčivé nebo naopak škodlivé pro určitou krevní skupinu. Snažila jsem se jídelníček fakt dodržovat, ale samozřejmě třeba někde na návštěvě nebo na oslavách jsem měla takový jakože day-off. I přesto byly ale výsledky fakt skvělý. Sama jsem nevěřila, že se dá takhle jednoduše hubnout, a jen mě zaráží, že o tom moc lidí zatím neví a drží diety, kdy akorát hladoví, který mě teda nepřinášely nikdy žádný pozitivní výsledek a připadají mi hodně nezdravý. 

První týden byl nejtěžší, protože si tělo muselo zvyknout na jinou skladbu jídla a bylo mi celkově trochu slabo. Jedla jsem fakt hodně - což se právě má. Je to vlastně filozofie, že ty jídla jsou tak zdravý, že můžete sníst jakékoliv množství, klidně večeři dvakrát, pokud má člověk pořád ještě hlad. Řídila jsem se tou radou, a jakmile jsem překonala první týden, tak si to pak už sedlo a ani jsem už nepotřebovala tolik jíst. Zbytek detoxu už byl ok a nepřipadala jsem si, že bych se jakkoliv omezovala. Nejdřív mi mizely hlavně ty centimetry a postupně taky kila. Centimetry šly rovnoměrně z celého těla. Cvičila jsem k tomu jen minimálně - spíš z časových důvodů, protože mi příprava jídel a nákupy zabírala k práci hodně času - pokud ale máte tu možnost k tomu pravidelně cvičit, tak je to určitě lepší.

Jediný problém, který se u mě při detoxu objevil, bylo to, že se mi hodně zhoršily ekzémy. Prý je to ale někdy normální a zhorší se třeba i na několik měsíců, protože tělo odplavuje toxiny takto pokožkou pryč, a pak prý postupně vymizí. Mám asi hodně co vyplavovat.. Tak uvidíme.. 

--------------------------------
Děkuji paní Mačingové, že mě naučila jíst. 
A Sandře, že jsem díky ní objevila paní Mačingovou.. ♥